sobota, 16 listopada 2013

Społeczne uwarunkowania alkoholizmu

Rozwinięcie alkoholizmu bardzo silnie zależy od wpływów społeczno-kulturowych, predyspozycji osobniczych i właściwości farmakologicznych alkoholu. Osoba z piętnem alkoholika zostaje wyjęta poza nawias społeczeństwa, a co gorsza jej rodzina również dziedziczy ten stygmat....




Uzależnienie staje się szczególnym ciężarem, a niekiedy nawet zagrożeniem dla współmałżonka i dzieci. Często pojawiają się u tych osób niebezpieczne mechanizmy psychologiczne, które nakładają na ich barki poczucie winy. Jeśli nie następuje próba leczenia alkoholika rodzina zaczyna odczuwać coraz częściej i coraz intensywniej zmęczenie psychiczne oraz fizyczne. Często towarzyszy temu alienacja, wstyd, utrata pewności siebie. Zaniechanie leczenia uzależnienia może mieć dużo bardziej dramatyczne konsekwencje. Na negatywne skutki są szczególnie narażone dzieci. Brak właściwych relacji, zaniedbanie, stosowanie przemocy słownej oraz psychicznej powodują, że w dziecięcej psychice powstają luki. Dziecko odczuwa niepokój oraz brak bezpieczeństwa, przez co pojawiają się trudności w szkole, w budowaniu prawidłowych relacji z rówieśnikami i wreszcie kłopoty z tworzeniem własnej tożsamości.

Alkoholicy wyczuwając gęstniejącą wokół siebie atmosferę, często odtrącają najbliższych, zaczynają się od nich odsuwać. Najczęściej czynią to, aby móc swobodnie spożywać alkohol i pozbyć się poczucia winy. Odczuwają oni także brak zrozumienia, samotność, ale nie zdaje sobie sprawy, że krzywdzi. Chory umysł wypacza mu trzeźwy osąd.
źródło: http://www.terapie.net.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz